12

پیر امیدیار

دوران کودکی و نوجوانی :

پی12در سال ۱۹۶۷ از پدر و مادر ایرانی الاصل در شهر پاریس بدنیا آمد. مادرش الهه میرجلالی دارای مدرک دکترا در زبان شناسی و پدرش جراح است. مادرش دارای یک اکادمی در حوزه ی زبان‌شناسی است. وقتی پیر 6 ساله بود به همراه خانواده به ایالت مریلند مهاجرت کرد. در 14 سالگی اولین بار برنامه‌ای برای رایانه‌ای برای کتابخانه مدرسه نوشت. در سال 1988 از دانشگاه tuffer  در علوم کامپیوتر فارغ التحصیل شد. وی در شرکتClaris  تحت شرکت apple  بعد از فارغ التحصیلی مشغول به کار شد و کارش نوشتن نرم افزار برای مکینتاش بود. وی در سال 1991 با سه تن از دوستانش مشترکا شرکتی تحت نام ink development ایجاد کردند که بعدا فروشگاه اینترنتی فروش نرم افزار شد و به مایکرو سافت فروخته شد. در این مدت تجارت الکترونیک برای امیدیار یک چالش بود.

راه اندازی ebay:

سن 28 سالگی بود که در روزی مصادف با روز جهانی کارگر سایت حراجیش را کد نویسی کرد. Pez یک نوع شیرینی است که معمولا در یک ظرف کوچک پلاستیکی به شکل عروسک قرار می‌گیرد و برای آنکه شیرینی از ان خارج شود باید سر عروسک را به پایین فشار داد. شبی در سال 1995 امیدیار با نامزدش که عاشق جمع آوری pez  بود، مشغول خوردن شام بود که نامزدش از آنکه شریکی برای ایجاد یک کلکسیون pez  در سانفرانسیسکو ندارد گله کرد. امیدیار به او پیشنهاد کرد که از اینترنت برای پیدا کردن شریک تجاری استفاده کند. بنابرین امیدیار در وب سایت کوجک خود برای نامزدش بخشی را برای این موضوع آماده کرد و نام آن را auction web  گذاشت. برنامه ای که او بر روی وب سایت شخصیش ایجاد کرد، به کاربران امکان لیست کردن وسایل مختلف خود از جمله کلکسیون pez، نامزد او را نیز می‌داد.

اولین قلم جنسی که در سایتش فروخته شد یک پرینتر لیزری شکسته بود که او را شگفت زده کرد که مردم حتی برای چیزی این چنینی پول می‌پردازند و سایتش را به لوازم دیگری از قبیل، وسایل منزل، لوازم برقی، بلیط هواپیما و ماشین گسترش داد. امیدیار با دریافت  مبلغی بین 25 سنت تا دو دولار به فروشندگان اجازه داد که اجناس خود را برای شرکت در حراج در سایت ebay  معرفی کنند. همچنین درصدی از خرید و فروشها به او میرسید و به این ترتیب ebay  موجب شد که فروشندگان و خریداران با هم به راحتی به خرید و فروش بپردازند. بعد از 9 ماه که اولین حراجی در سایت  ebay  انجام شده بود، وی شغل خود در general magic را رها کرد و تمام وقت خود را صرف سایت خود کرد.

1997: این سایت میزبان 800000 حراجی در روز بود. امروزه بیش از 90.000.000 خریدار و فروشنده در این سایت با استفاده از paypal خرید و فروش انجام میدهند.

1998: او تصمیم گرفت برای رونق به  ebay  از Meg Whitman   که  فارغ التحصیل رشته‌ی بازرگانی بود یاری بگیرد.

بعد از مدتی ebay  شعبه هایی در آلمان، کانادا و استرالیا ایجاد کرد و روز به روز رونق یافت.

1998: کاربران این سایت به 1/2  میلیون نفر رسید و درآمدی بیش از 750 میلیون دلار را برای  ebay به ارمغان آورد.

ایده و طرح و برنامه ریزی این جوان ایرانی خلاق، وی را در لیست موفق ترین و ثروتمند ترین افراد امریکا قرار داد.

1999: پیرامیدیار با همان نامزدش که عاشق کلکسیون  pez  بود ازدواج کرد. حالا همسر امیدیار بیش از 400 عدد pez  در کلکسیون خود دارد.

2000: علاوه بر ebay   در هییت مدیره  epeople  نیز مشغول به کار شد.

2005 : او بزرگترین هدیه شخصی را در طول تاریخ دانشگاه تافرتز انجام داد 100.000.000$ به آنجا هدیه کرد. همچنین همسرش پاملا 40.000.000$ به انجا هدیه کرد برای همکاری در سرویس های عمومی و اسکان دانشگاه.

او شبکه ای تحت نام امیدیار برای استفاده ی بهینه مردم از زندگی ایجاد کرد. آنها در لیست کسانی قرار گرفتند که در امور خیریه شرکت داشته اند.

 2007: دارایی خالص 8.8 میلیارد دلار بوده است و 2009 ثروتش 8.727.000.000$ بوده است.

2009: او توسط متوالیان تافتز به کاخ سفید برای ملاقات با اوباما دعوت شد برای اینکه تحت عنوان یک مامور عالی رتبه دولت روی ماموریت رییس جمهور برای همکاری با کاخ سفید کار کند و سپس یک سال بعد سرویس اخبار اختصاص داده شد به روابط عمومی روزنامه نگارها و درگیری های اجتمایی (شکایات مدنی و اجتمایی ) را ایجاد کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *