در شهرهای هوشمند اوضاع چگونه است؟

“ایده”، “تکنولوژی” و “پیش آینده نگری” محورهای شهر الکترونیک

گفتگویی با مهدی محمدظاهری؛ طراح و توسعه دهنده شهرهای الکترونیک

"ایده"، "تکنولوژی" و "پیش آینده نگری" محورهای شهر الکترونیک

ضمن تشکر از قبول دعوت، لطفا یک تعریف جامع از شهر الکترونیک به ما بدهید:

در سازمانها و نهادهای امروزین دنیا، ایده، استفاده بهینه از تکنولوژی و پیش آینده نگری و یا آینده پژوهی، سه فاکتور سرنوشت ساز موجودیت یافتن در بین رقبا هستند. شهر  الکترونیک، انجام کلیه امور شهروندی بر اساس این سه محور، یعنی "ایده"، "تکنولوژی" و "پیش آینده نگری" است. در واقع شهر الکترونیک، معنایی پیدا میکند که همان لحظه به او داده شود. بی شک همانگونه که نمیتوان آینده ای قطعی برای مرزهای دانش در نظر گرفت، به همان اندازه نمیتوان تعریف دقیقی از چارچوبی که بر اساس آن شناخته میشود، در نظر گرفت.

به عنوان مثال، شهر الکترونیک که بر اساس فناوری اطلاعات تعریف مشود، چارچوب مدون، دقیق و معینی را به همراه نخواهد داشت. زیرا فناوری اطلاعات هر لحظه دچار دگرگونی است.  بنا براین، مانند بسیاری از علوم دنیای پسامدرن، باید تعاریف اقتضایی ای را برای آن در نظر گرفت. با این تفاسیر، شاید یکی از مواردی را که می توان به صورت جامع تر، به شهر الکترونیک نسبت داد به شرح زیر خواهد بود:

شهر الکترونیک، استفاده از ظرفیتهای دانش معاصر در راستای بهبود شرایط زندگی، کاهش هزینه­ های جاری، افزایش بهره وری و به کارگیری مفاهیم و ارتباطات دنیای معاصر، در چارچوب قوانین و سیاستهای مورد پذیرش، در هر زمان و برای هر شخص حقیقی و حقوقی در گستره مشخص شده قابل انعطاف است که از سه محور سه محور، یعنی "ایده"، "تکنولوژی" و "پیش آینده نگری" کمک میگیرد تا پویا بماند.

مراحل اجرایی شهر الکترونیک، بر اساس چه پروتوکلی قابل تعریف است؟

قوانین بالادستی، فرصتها، تهدیدات، ضعفها و قوتها، هر کدام مجموعه ای از فاکتورهای موثر بر تعریف و اجرای شهر الکترونیک به شمار می آیند. به عنوان نمونه شهری مانند تهران، شلوغی، ترافیک و آلودگی، جزمشکلات مهم و اساسی تر شهر به حساب میاید و یا شهری مرزی با جمعیت کمتر و با فاصله زیاد از مرکز، دغدغه ها و مشکلات متفاوت تری مانند عدم ددسترسی به متخصص و یا بیکاری و یا دوری از مراکز آموزشی داشته باشد. لذا اولویت های در نظر گرفته شده برای این دوشهر، به عنوان شهر الکترونیک، متفاوت است. نرم افزارها و سخت افزارهای مورد نیاز هر شهر با دیگری فرق دارد. اپلیکیشن ها و ساختارهای مورد نیاز برای هر مورد از فضا، رنگ، محتوا و …. دیگر گونه ای برخوردار است. لذا برای  طراحی و اجرای هر شهر الکترونیک ، لازم است تا مجموعه ای آشنا به مشکلات، چالشها، نیازها، فرهنگ ها و اولویتهای آن شهر، که از دل شهروندان برآمده اند با کمک بال دانش بنیانی که خارج از مجموعه و به صورت حرفه ای بر این موضوع تمرکز دارند، برای ایجاد و توسعه شهر الکترونیک بسیج گردند.

فعالیتهای شما در این زمینه تا به امروز چه بوده است؟

ما با استفاده از تجارب اندکی که در سالهای قبل از دهه 80 در کشور و نیز در دنیا انجام گرفته بود، همچنین بر پایه دانش بومی و منطقه ای و یاری گرفتن از متخصصین این حوزه مانند دکتر جلالی، دکتر میر معینی و … برای اولین بار در سال 87 موضوع شهر الکترونیک تویسرکان رو استارت زدیم. و مطالعات اولیه اون انجام شد و در اولین همایشی که به عنوان همایش شهر الکترونیک تویسرکان صورت گرفت، اولین ویزیت مجازی رو هم با تایید دکتر اکبری رییس کانسر ایران برگزار کردیم. در سالهای بعد از اون هم با همراهی مرکز مطالعات تکنولوژی دانشگاه صنعتی شریف، 10 شهر رو به عنوان پایلوتهای شهر الکترونیک انتخاب کردیم و مذاکرات با نمایندگان، استانداریها و فرمانداران شهرها انجام شد و روند اجرایی این پروژه در حال پیگیری بود. که متاسفاه در برهه چند ساله کشور دچار حاشیه های ناخواسته ای شد و این موضوع نیز  از اولویت خارج شد.

و این پروژه به کجا کشید و الان مشغول چه کاری هستید؟

الان با تعدادی از همکاران در حال به روز رسانی فرمتها و فرایندهای اجرایی شدن و تعیین محتوای منعطف برای شهرهای الکترونیک هستیم و با وجود شرایط تازه یکی دو شهر رو به صورت کاملا برنامه ریزی شده در دست پژوهش داریم.

چه شهرهایی؟

به دنبال شهرهایی میگردیم که اولویتها و مزیت رقابتی مناسبی داشته باشه. به عنوان نمونه یکی از شهرهای منطقه پارس جنوبی از جمله عسلویه، جم کنگان و یا کیش و همچنین چند شهر محدود دیگه در دست تحقیق و بررسی است.

مشکلات پیش رو چیست؟

به اعتقاد من بزرگترین مشکل عدم وجود مدیریت یکپارچه است. با توجه به اینکه منابع قدرت در شهرهای مختلف متغیر است، باید خیلی حساب شده جلو رفت و الا با توجه به گستره کار به محض اطلاع از ظرفیتهای ایجاد شده، نهادها و اشخاص بسیاری سهم خواهی میکنند و این سهم خواهی با تضاد منافع تبدیل به سدی بر راه اجرایی شدن شهر الکترونیک میشه. از طرفی با تغییر کوچکی مثلا در شهرداریها و یا فرمانداریها، همه چیز باید از اول پیگیری بشه و این انرژی زیادی از ما میگیره.

و حرف آخر شما؟

با تشکر از شما برای اهتمام به اجرایی شدن شهر الکترونیک، من از همه کسانی که در حوزه دانش افزایی و کشف ایده های تازه ظرفیت هایی دارند تقاضا میکنم تا ما رو در ارتقا همیشگی و به روز این حوزه کمک کنند تا بتونیم در این مسیر قدمهایی در را ارتقا سطح خدمت رسانی به مردم برداریم.

 

 

One thought on ““ایده”، “تکنولوژی” و “پیش آینده نگری” محورهای شهر الکترونیک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *