آموزش مجازی

مدیریت آموزش مجازی

 

آموزش مجازی

برونسپاری، در سازمان های معاصر، به عنوان یکی از شاخصه های مدرن  ساختارسازی به حساب می آید. با توجه به تعدد فعالیتهای سازمانها در دنیای پر تکاپوی مدرن، لازم است تا بسیاری از ابعاد فعالیتهای فرعی یک نهاد یا  سازمان را به شرکتهای متخصص آن واگذار کرد. به عنوان نمونه خودرو سازان موفق در سراسر جهان، قطعات خود را به صورت برونسپاری به شرکتهای کوچکتر و یا متخصص تر در زمینه تولید آن قطعه  واگذار میکنند  و در مورد بسیاری از قطعات دیگر هم چنین موضوعی وجود دارد و در نهایت یک خودرو ، از حاصل فعالیت مجموعه ­ای  گوناگون ولی هم راستا، تولید می شود.

در مورد دیگر تولیدات و خدمات هم، در دنیای متکثر و متغیر امروز، این حکم بلاتغیر است و هر چه به صورت مدون تر و برنامه ریزی شده تر از توانمندیهای دیگر سازمانها بهره برداری شود، قدرت سازمان مورد نظر ما بیشتر خواهد شد.

شرکت ساختارپردازان ایده ناک در راستای کمک به ایجاد سازمانهای مجازی و نیز بهبود وضعیت آموزش در شرکتهای مختلف، آمادگی دارد تا با نیرو و توان متخصص، پویا و نوآور، زمینه را برای آموزش های مجازی شرکتها . نهادهای مختلف ایجاد کند. به عنوان مثال شرکتی که به هر دلیل قصد برگزاری دوره های آموزش مجازی را دارد و توان و یا اولویتی برای استقرار تخصصی سیستمهای آموزش مجازی ندارد، میتواند با تکیه بر زیر ساختهای نرم افزاری و سخت افزار ی که  شرکت ایده ناک در اختیار آن قرار میدهد، دوره های آموزشی خود را به صورت مجازی برگزار کند.

این زیر ساخت شامل:

سیستم‌  مدیریت آموزش الکترونیکی (LMS):

سیستم مدیریت آموزش (LMS= Learning Managment System) نرم افزاری است که فعالیت آموزش گیرنده را ثبت و پیگیری می کند. به عبارت دیگر این سیستم ، روند یادگیری و آموزش را به طور خودکار مدیریت می کند. یک سیستم مدیریت آموزش قدرتمند، مدیریت اجرایی برنامه های آموزشی را در درون یک سازمان تسهیل می کند و همچنین این سیستم فراگیران را قادر می سازد که به همکاری و مشارکت با فراگیران هم تراز خود بپردازند.

این سیستم مدرسه آموزش الکترونیکی و فضایی است که برنامه های آموزشی در آن ارائه می شوند. استفاده آموزش گیرندگان از این نرم افزار برای تحصیل و یادگیری در آن زمان که بر روی شبکه حضور می یابند، بیشتر شبیه عمل وارد شدن دانش آموزان از در کلاس است. دانش آموزان با استفاده از LMS ، واحد درسی خود را انتخاب و مطالب درسی را دریافت می کنند؛ به تکمیل تمرینهای درسی و شرکت در امتحان می پردازند و با استاد و دیگر دانش آموزان ارتباط برقرار می کنند.

این سامانه فهرست کاربران و فراگیران را ثبت، رشته های آموزشی را دسته بندی، اطلاعات فراگیران را ضبط کرده و نیز گزارشهای ویژه و اختصاصی برای مدیر تهیه می کند.

این سیستم مدرسه آموزش الکترونیکی و فضایی است که برنامه های آموزشی در آن ارائه می شوند. استفاده آموزش گیرندگان از این نرم افزار برای تحصیل و یادگیری در آن زمان که بر روی شبکه حضور می یابند، بیشتر شبیه عمل وارد شدن دانش آموزان از در کلاس است. دانش آموزان با استفاده از LMS ، واحد درسی خود را انتخاب و مطالب درسی را دریافت می کنند؛ به تکمیل تمرینهای درسی و شرکت در امتحان می پردازند و با استاد و دیگر دانش آموزان ارتباط برقرار می کنند.

انواع LMS

تمامی سیستم های مدیریت آموزشی مشخصات و ویژگیهای مذکور را دارند، ولی این قابلیتها را به اشکال مختلف و با بهره گیری از شیوه های متفاوت فراهم می کنند.

برخی از این سامانه ها برای شبیه سازی کلاسها و فعالیتهای آموزشی، محیطهای سه بعدی آموزشی با شکلهای متنوع و سرگرم کننده ارائه می کنند و برخی صرفاً از ابزارهای نوشتاری بهره گرفته و ساده هستند. بعضی به صورت ویدیو بوده و پهنای باند دریافت رسانه ای دارند و برخی ویدیو را در برنمی گیرند.

کاربران می توانند با استفاده از یک مرورگر در سیستم مدیریت آموزشی به صورت تعاملی عمل کنند. فراگیران به محض ورود به شبکه، قادرند دروس و اطلاعات را مشاهده و موضوع مورد نظر خود را انتخاب و مطالعه کنند. در عین حال، فعالیت کاربر و نتایج آن در بانک اطلاعاتی مربوط به آن ضبط خواهد شد.

مزایای  استفاده از  LMS

– كاهش هزینه‌های آموزشی، ایاب و ذهاب و تسهیلات كارگاه یا ابزارهای دوره آموزشی و كاهش اتلاف وقت كارآموز

– آموزش تعداد زیادی كارآموز در مدتی كوتاه

– كاهش مشكلات اداری ناشی از انجام مراحل ثبت نام و انتخاب واحد و متعاقب آن كاهش هزینه

– بهره‌مندی حجم كثیری از كارآموزان از آموزش به موقع با دست‌یابی به دوره‌ها یا برنامه‌های آموزشی online از راه دور

– افزایش توانایی و مهارت کاربران در فراگیری اطلاعات

– وجود سیستمی جهت اندازه گیری و ارزیابی آموزشی

– ارایه قوی‌تر عناصر مولتی مدیا، مانند استفاده از هنر، نمودار یا عكس و …

– وجود اتاق‌های گپ و ابزارهای اشتراكی دیگر که باعث افزایش حضور فعال فراگیر می‌شود.

– امکان تهیه كلیه مواد مکمل آموزشی بدون نیاز به مراجعه به كتابخانه

کنفرانس صوتی و تصویری

چهار روش برای استفاده از کارکردهای صدا/ویدئو کلاس مجازی وجود دارد می توان آن ها را انتخاب کرد.

  • صدا + ویدئو
  • فقط صوتی
  • فقط ویدئویی
  • فقط تصویر (picture)

ضبط کنفرانس و اشتراک گذاری صفحه (Desktop Sharing)

اشتراک گذاری فایل

کنترل و مدیریت کلاس مجازی

چند وایتبردی و گپ (Multi-whiteboard and chat)

مدیریت کاربران و اتاق های کنفرانس/کلاس های مجازی

مرکز پیغام های خصوصی

برنامه ریزی ملاقات ها، کنفرانس ها و کلاس ها

نظرسنجی و رأی گیری

پشتیبان گیری (Backup)

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *